Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο Β΄ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στη Βοσνία, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι, που στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στα πρώτα 20 λεπτά ήταν σχεδόν ντροπιαστικό για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές.

Το τι άλλαξε και πως έγινε το θαύμα ουδείς μπόρεσε να καταλάβει μέσα σε λίγο διάστημα. Εκεί, που έχανε με 2-0 στο 15΄, η Εθνική μας ομάδα επέστρεψε από την κόλαση στον Παράδεισο με δύο γκολ σε είκοσι λεπτά.

Έτσι βελτιώθηκε συνολικά η εικόνα της ομάδας, που μετά την ανανέωσή της από τον Άγγελο Αναστασιάδη δείχνει ότι διαθέτει εξαιρετικά ταλέντα και έχει πολύ καλές προοπτικές.

Δεν μπορούσε να υπάρξει καλύτερο τέλος: Με υπέροχη σέντρα ο Κάρλος Ζέκα σημάδεψε το κεφάλι του Δημήτρη Κολοβού κι εκείνος με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-2 πέντε λεπτά πριν το τέλος με το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Ελλάδας.

Προηγήθηκε το εύστοχο πέναλτι του Κώστα Φορτούνη στο 64ο λεπτό, που έδωσε και πάλι ελπίδες στην Εθνική κόντρα στη Βοσνία.

Μετά από μια πολύ ωραία ομαδική επίθεση της Εθνικής, ο Κώστας Φορτούνης κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα και στο 64ο λεπτό μείωσε σε 2-1 για την Ελλάδα στη Ζένιτσα, ξαναβάζοντας την «γαλανόλευκη» στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Ηγετικές φυσιογνωμίες οι Φορτούνης, Κούτρης και Ζέκα.

Αναλυτικά η αρχική ενδεκάδα: Βλαχοδήμος, Κούτρης, Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κουρμπέλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης.

Με ανάμεικτα συναισθήματα έφυγε από το γήπεδο ο Άγγελος Αναστασιάδης ο οποίος τόνισε μετά το 2-2 της Εθνικής στη Βοσνία ότι δεν ήξερε αν πρέπει να χαρεί για το θετικό αποτέλεσμα ή να λυπηθεί για το ότι χάθηκε η ευκαιρία ακόμη και για τη νίκη.

«Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες ότι αδικούν τους εαυτούς τους και ότι μπορούν να ανατρέψουν το ματς», πρόσθεσε.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Άγγελος Αναστασιάδης στην κάμερα της Cosmote TV μετά το 2-2 της Εθνικής μας στη Βοσνία:

«Δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι χαρούμενος ή λυπημένος από αυτό που έγινε. Ήμασταν πάρα πολύ κακοί στα πρώτα 20 λεπτά, δεν κάναμε τίποτα από αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Μπήκαμε λάθος στο παιχνίδι. Δεν είναι εύκολο να τα αλλάξουμε όλα από την μια στιγμή στην άλλη. Είναι φοβισμένα πολύ τα παιδιά, δεν ξέρω το γιατί. Από το 20’ και μετά άρχισε να παίρνει μπροστά η ομάδα και τους είπα και στο ημίχρονο όχι μόνο ότι μπορούμε να ισοφαρίσουμε αλλά και να κερδίσουμε.

Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αν κι εγώ πιστεύω ότι τα εκτός έδρας είναι πιο εύκολα από τα εντός. Να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, τους είπα ότι αδικούν τους εαυτούς τους. Μετά τον τρόπο που ήρθε το αποτέλεσμα όλοι θα πανηγυρίζουν αλλά εγώ δεν είμαι αυτή της άποψης. Πρέπει να καθίσουμε να δούμε τα λάθη για να μην ξαναγίνουν. Έπρεπε να αντιδράσουμε και αυτό κάναμε».

Κολοβός: «Μας έπιασαν στον ύπνο οι Βόσνιοι»

Πανευτυχής ήταν ο Δημήτρης Κολοβός, για το γκολ του που συνδυάστηκε από το θετικό αποτέλεσμα της Εθνικής μας στη Ζένιτσα.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, που με φοβερή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αναφέρθηκε στο εξαιρετικό κλίμα της «γαλανόλευκης» και το σημαντικό βαθμό κόντρα στη Βοσνία, ενώ θεωρεί πως μπορούμε να πετύχουμε την υπέρβαση.

Αναλυτικά, όσα δήλωσε:

Για το παιχνίδι: «Δεν μπήκαμε καλά. Οι Βόσνιοι μπήκαν πιο καλά. Μας έπιασαν στον ύπνο. Κρατάμε όμως ότι γυρίσαμε το παιχνίδι».

Για το γκολ του και την Εθνική: «Είμαι πολύ χαρούμενος που σκόραρα και συνδυάστηκε με ένα καλό αποτέλεσμα αυτό. Για κάθε παίκτη είναι μεγάλο κατόρθωμα να φοράει το εθνόσημο. Πάντα θα δίνω το 100%. Θα το κάνω όποτε μου ζητηθεί».

Για την ισοπαλία και την σημασία της και το οικογενειακό κλίμα: «Σίγουρα είναι σημαντική. Νομίζω ότι είμαστε όλοι μαζί. Είμαστε οικογένεια και είναι σημαντικός ο βαθμός διότι έχουμε ταλέντο και είμαστε μία καλή ομάδα».

ΠΗΓΗ: Metrosport.gr