Πολιτική

Όλοι οι σταυροί στη Θεσσαλονίκη. Τι “παίχτηκε” στη Ν.Δ.

Δεν υπήρξαν εκπλήξεις στη σταυροδοσία των υποψηφίων βουλευτών στη Θεσσαλονίκη σύμφωνα με τα τελικά (99,8%) αποτελέσματα των εκλογών της Κυριακής, καθώς οι “καθιερωμένοι” Κώστας Γκιουλέκας με 36.427 και Έλενα Ράπτη με 32.302 πρώτευσαν στη Νέα Δημοκρατία, ενώ πολύ μεγάλο αριθμό ψήφων συγκέντρωσε και η Κατερίνα Νοτοπούλου του ΣΥΡΙΖΑ (28.020).

 

Ο Κώστας Γκιουλέκας και η Κατερίνα Νοτοπούλου, που “σάρωσαν” σε ψήφους στη Θεσσαλονίκη

 

Από την Νέα Δημοκρατία δεν εξελέγησαν οι  θεωρούμενοι ως πιθανοί Νίκος Ταχιάος, Παναγιώτης Κοκκόρης, Δημήτρης Βενιέρης και Δημήτρης Σταμάτης, ενώ νέα πρόσωπα στη Βουλή θα είναι η Άννα Ευθυμίου, ο Στράτος Σιμόπουλος και ο Δημήτρης Κούβελας. Αν δεν έπαιρνε την έδρα ο Κώστας Καραμανλής ως επικεφαλής του ψηφοδελτίου ο Παν. Κοκκόρης θα έσπαγε όλα τα ρεκόρ του Α΄αναπληρωματικού.

Σε ορισμένες δημοσκοπήσεις είχε φανεί ότι θα έμπαιναν στη Βουλή οι Κοκκκόρης, Βενιέρης και Σταμάτης, αλλά προφανώς οι εκλογείς ακολούθησαν τον παραδοσιακό δρόμο, δίνοντας την πρωτιά στους Γκιουλέκα, Ράπτη και Καλαφάτη. Πολύ καλή και η επίδοση της δικηγόρου Άννας Ευθυμίου, που ήταν και πάλι υποψήφια το 2015, ενώ το 2012 ήταν εκπρόσωπος τύπου της Ν.Δ. στη Θεσσαλονίκη. Πρόκειται για σχετικά προβεβλημένο πρόσωπο, όπως είναι και αυτό του Στράτου Σιμόπουλου, πρώην Γενικού Γραμματέα Μεταφορών, που έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ΜΕΤΡΟ Θεσσαλονίκης.

Τα προβεβλημένα πρόσωπα και ιδιαίτερα οι δημοσιογράφοι εξελέγησαν και από άλλους χώρους (ΣΥΡΙΖΑ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ), ενώ πολύ κοντά στη βρύση έφτασε ο Κυριάκος Κυριάκος πρώην εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΟΚ, υποψήφιος με το ΚΙΝΑΛ.

Αό τον ΣΥΡΙΖΑ εξελέγησαν όλοι οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ 3 (Χρ. Γιαννούλης, Αλ. Τιανταφυλλίδης και Θεοδώρα Αυγέρη με μικρή διαφορά από τον Δημήτρη Μάρδα (Β΄Θεσσαλονίκης), καθώς και η Κυριακή Μάλαμα (Χαλκιδική).

Από το ΚΙΝΑΛ εξελέγη, όπως αναμενόταν, ο Χάρης Καστανίδης, ενώ τον πλησίασε σε απόσταση αναπνοής ο πρωτοεμφανισθείς Κυριάκος Κυριάκος, πρώην εκπρόσωπος τύπου  του ΠΑΟΚ, που είχε κερδίσει πολλές συμπάθειες απόν την πρώτη στιγμή.

Στη Β΄Θεσσαλονίκης πρωτοπόρος ο Θ. Καράογλου με 31.511 με δεύτερο τον Σάββα Αβαστασιάδη, που έλαβε 17.164 σταυρούς.Από το ΚΙΝΑΛ εκλέγεται ο Γ. Αρβανιτίδης με 3.928, ενώ τέταρτος στη σειρά έρχεται ο Γιώργος Φεστερίδης με 2.120 σταυρούς.

Από την Ελληνική Λύση εξελέγη ο αθλητικογράφος Κώστας Χύτας με 2.664 σταυρούς, ενώ από το Κ.Κ.Ε. ο Λεωνίδας Στολτίδης με 2.744 ψήφους.

Τα αποτελέσματα με τους σταυρούς προτίμησης αναλυτικά:

Α’ Θεσσαλονίκης: ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %
ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αλεξάνδρου107.609
2ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Πέτρου36.427
3ΡΑΠΤΗ ΕΛΕΝΗ του Δημητρίου32.302
4ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Αθανασίου31.667
5ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ) του Γεωργίου16.036
6ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ταξιάρχη14.910
7ΚΟΥΒΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σωτηρίου14.468
8ΤΑΧΙΑΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου13.421
9ΚΟΚΚΟΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Γεωργίου13.318
10ΒΕΝΙΕΡΗΣ – ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Ιωσήφ13.103
11ΓΚΟΛΙΔΑΚΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ του Μιχαήλ11.840
12ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Ιωάννη11.545
13ΓΑΛΑΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Ιωάννη10.087
14ΣΑΠΙΚΑ ΡΟΔΑΝΘΗ (ΣΥΝΘΙΑ) του Ιωάννη9.440
15ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου8.727
16ΝΑΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΙΚΗ) του Θεοδώρου6.295
17ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ – ΝΙΟΒΗ του Κωνσταντίνου6.212
18ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ του Θωμά5.284
19ΤΖΑΜΠΑΖΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΤΑΣΟΥΛΑ) του Κωνσταντίνου4.236
20ΦΙΛΟΥ ΑΝΤΖΕΛΑ (ΑΓΓΕΛΙΚΗ) του Βάγγιο2.746

 

Α’ Θεσσαλονίκης: ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %

 

ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Παναγιώτη28.020
2ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου20.770
3ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Ιωάννη17.626
4ΖΟΥΡΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου15.346
5ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΚΟΣ) του Γεωργίου14.023
6ΜΗΤΑΦΙΔΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ του Ανδρέα13.600
7ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ του Ηλία12.905
8ΤΕΚΤΟΝΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΒΟΥΛΑ) του Αναστασίου11.249
9ΧΡΥΣΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΕΛΛΗ) του Κωνσταντίνου11.038
10ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Ιωάννη10.684
11ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ) του Στυλιανού10.363
12ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ανδρέα9.346
13ΤΖΕΛΕΠΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ του Κωνσταντίνου7.475
14ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ (ΣΤΕΛΛΑ) του Ευριπίδη6.582
15ΠΟΥΛΑΚΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑ του Κυριάκου5.713
16ΡΑΝΕΛΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΓΙΟΥΛΗ) του Ελευθερίου5.159
17ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Ιωάννη5.025
18ΣΑΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου4.802
19ΤΑΡΠΙΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ) του Βασιλείου3.504
20ΦΟΥΤΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Νικολάου

 

Α’ Θεσσαλονίκης: Κίνημα Αλλαγής

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %
ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΚΑΣΤΑΝΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Γεωργίου6.207
2ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Σωτηρίου6.025
3ΣΑΟΥΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Δημητρίου5.035
4ΜΑΓΚΡΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αστερίου4.263
5ΜΟΥΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Δημητρίου2.918
6ΞΥΛΟΥΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Σταύρου2.346
7ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΟΥΛΑ) του Δημητρίου1.722
8ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΟΥ ΙΟΥΛΙΑ του Γενναδίου1.237
9ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ) του Αντωνίου1.024
10ΜΟΥΤΑΦΗ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΑ του Δημητρίου963
11ΚΑΡΕΚΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του Γεωργίου900
12ΛΙΑΠΗ (ΠΕΝΛΟΓΛΟΥ) ΜΑΡΙΚΑ (ΜΑΡΙΑ) του Χρυσοστόμου892
13ΑΒΑΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΑΠΠΑΔΟΚΗΣ) του Συμεών861
14ΣΑΜΑΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΔΩΡΑ) του Χαραλάμπους833
15ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ του Πραξιτέλους793
16ΛΕΙΨΙΣΤΙΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ του Κωνσταντίνου721
17ΤΡΙΓΩΝΗ ΙΩΑΝΝΑ του Χρήστου668
18ΜΑΝΩΛΑ ΕΛΛΗ – ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ του Δημητρίου585
19ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Γεωργίου527
20ΣΤΑΤΗΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΣΠΥΡΟΣ) του Αχιλλέα

 

Α’ Θεσσαλονίκης: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %
ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Ιωσήφ16.251
2ΑΒΔΕΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ του Κωνσταντίνου2.732
3ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Παύλου2.115
4ΖΩΚΑ ΕΛΕΝΗ του Χρήστου2.031
5ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Σωσίπατρου1.963
6ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ του Αναστασίου1.752
7ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Αντωνίου1.542
8ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Χουρμούζη1.506
9ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ ΕΛΛΑΔΑ του Ισαάκ1.462
10ΧΕΙΜΩΝΙΔΟΥ ΚΑΤΙΝΑ του Μιχαήλ1.321
11ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αναστασίου1.294
12ΕΛΕΥΘΕΡΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Βάιου1.231
13ΣΑΧΠΕΚΙΔΟΥ ΟΛΓΑ του Μιχαήλ1.131
14ΜΠΡΙΛΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Ευαγγέλου1.116
15ΤΣΟΛΕΡΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ του Νικολάου1.077
16ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Κωνσταντίνου983
17ΤΣΑΠΑΡΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Αναστασίου869
18ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Γεωργίου691
19ΠΕΛΛΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ του Νικολάου613
20ΚΑΥΧΙΤΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Γεωργίου439

Α’ Θεσσαλονίκης: ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %
ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Αποστόλου16.035
2ΔΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιωάννη5.008
3ΚΑΛΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Παναγιώτη2.715
4ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Δημητρίου2.548
5ΖΑΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ του Σγουρού-Κωνσταντίνου2.465
6ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου2.305
7ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Σάββα2.293
8ΤΣΙΝΤΖΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Χρήστου1.761
9ΤΑΤΣΙΟΥΛΗ ΑΝΘΟΥΛΑ (ΑΝΘΗ) του Δημητρίου1.500
10ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Λουκά1.488
11ΡΑΪΖΗ ΗΛΕΚΤΡΑ του Δημητρίου1.448
12ΜΠΑΚΙΡΛΗ ΕΛΕΝΗ του Παναγιώτη1.416
13ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ του Δημητρίου1.262
14ΚΑΠΕΤΑΝΓΙΩΡΓΗ ΟΥΡΑΝΙΑ του Γεωργίου1.135
15ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Θεοχάρη1.126
16ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αναστασίου962
17ΤΣΙΑΟΥΣΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Βασιλείου952
18ΚΟΚΟΝΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Ηλία801
19ΡΑΔΙΣΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ (ΠΑΝΤΕΛΗΣ) του Βασιλείου697
20ΜΗΤΣΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αστερίου670

Α’ Θεσσαλονίκης: ΜέΡΑ25

Ενημέρωση:Ενσωμάτωση:
08-07 04:35977/979   99,80 %
ΥποψήφιοςΨήφοι
1ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΗΣ) του Γεωργίου14.384
2ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ του Φωτίου1.738
3ΡΟΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Γεωργίου1.690
4ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Κωνσταντίνου1.577
5ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ του Αλεξίου1.535
6ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Κωνσταντίνου1.231
7ΑΣΘΕΝΙΔΟΥ ΘΕΟΔΟΤΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΤΕΤΑ) του Αριστοτέλη1.006
8ΧΟΡΤΑΡΕΑ ΣΑΒΒΙΝΑ του Γεωργίου955
9ΠΑΘΙΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (ΝΟΥΛΑ) του Νικολάου889
10ΚΑΛΠΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Κοσμά836
11ΒΕΡΓΟΥΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Βασιλείου832
12ΚΑΤΜΑΔΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Παναγιώτη790
13ΒΕΝΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Αντωνίου731
14ΡΕΦΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αποστόλου707
15ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Σάββα577
16ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θεοφάνη436
17ΚΟΤΣΙΑΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Χρήστου367
18ΠΑΠΠΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ηλία

 

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *