Με γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο…

Ο Κόστα Άλεξιτς με γκολ στο 90’ έδωσε τη νίκη στα «Λιοντάρια» στην 6η αγωνιστική της Super League.

Μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε στην έδρα του ο Πανσερραϊκός με ήρωα τον Κόστα Άλεξιτς που σκόραρε το γκολ της νίκης στο 90ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 μόλις στο 9’ όταν ο Καραχάλιος ανέτρεψε τον Χατζηστραβό και στην εκτέλεση πέναλτι ο Πηλέας σκόραρε στην εστία του ΠΑΣ παρ’ ότι ο Κλέιμαν έπεσε στη σωστή γωνία.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα (11’) ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε άμεση απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1 όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά ο Παντελάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Πανσερραϊκού και έπειτα στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός έψαξε το γκολ έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 24’ σε κεφαλιά του Αυλωνίτη, απόκρουση του Κλέιμαν και άστοχο σουτ του Άλεξιτς στο «ριμπάουντ», όμως το βρήκε στο 32’ παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (2-1):

Ο Κλέιμαν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του αν και έδειχνε να ελέγχει την πορεία της μετά από μακρινή εκτέλεση του Στάικου με το ολέθριο λάθος του και το αυτογκολ να βάζει μπροστά τον Πανσερραϊκό.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι στο 62ο λεπτό όταν μετά από κακή προβολή του Γκάρο, ο Τσαούσης κέρδισε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Πανσερραϊκού και με σουτ σημείωσε το 2-2.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-2 κερδίζοντας δεύτερο πέναλτι στο 68’ σε ανατροπή του Μούργου από τον Τζίνο, όμως η εκτέλεση του Πηλέα ήταν άστοχη και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Τελικά τα «Λιοντάρια» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο 90ο λεπτό όταν ο Πεταυράκης με καταπληκτική ασίστ σε εκτέλεση φάουλ τροφοδότησε τον Κόστα Άλεξιτς, ο οποίος με όμορφο σουτ σκόραρε στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν για το τελικό 3-2.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές όταν ο Καραχάλιος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμά του στον Σοφιανό που βρίσκονταν σε θέση για γκολ.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης (86′ Ντανκερλούι), Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας (71′ Μασκανάκης), Ουεντραόγκο (87′ Θυμιάνης), Στάικος, Μούργος (71′ Σοφιανός), Χατζηστραβός (54′ Μπαΐροβιτς), Άλεξιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαουσής, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Γκάρο (66′ Λώλης), Τζίνο (90′ Λώλης), Παμλίδης, Τζίμας (55′ Ροσέρο), Κόντε (89′ Μπάλαν).

Το άρθρο SL1 – Πανσερραϊκός VS ΠΑΣ Γιάννινα: Ο Άλεξιτς στο 90’ έδωσε τη νίκη στα «Λιοντάρια» (3-2) εμφανίστηκε πρώτα στο mynews.gr.