![Screenshot 2024-01-23 at 18-05-08 Βασίλης Στίγκας Χυδαίες εκφράσεις από τον πρόεδρο των Σπαρτιατών στη Βουλή - Είμαστε από αυτούς που σπρώχνουν](https://boreiosellas.gr/wp-content/uploads/2024/01/Screenshot-2024-01-23-at-18-05-08-Βασίλης-Στίγκας-Χυδαίες-εκφράσεις-από-τον-πρόεδρο-των-Σπαρτιατών-στη-Βουλή-Είμαστε-από-αυτούς-που-σπρώχνουν-696x406.png)
Επεισοδιακό κλίμα επικράτησε στη Βουλή με αφορμή το παραλήρημα, στο οποίο προχώρησε με χυδαίες αναφορές ο πρόεδρος των Σπαρτιατών Βασίλης Στίγκας, υποστηρίζοντας ότι ο ίδιος είναι από «από αυτούς που σπρώχνουν αντί να τους σπρώχνουν».
Ο ίδιος μίλησε για “έκπουσ….ση της κοινωνίας” ενώ είπε ότι η τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια «ανοίγει παράθυρο παιδεραστίας».
Εμφανίζοντας μια φωτογραφία ενός ομόφυλου ζευγαριού με δύο παιδιά είπε:
«Βλέπουμε δύο μαντράχαλους με δύο παιδάκια. Αυτή εδώ η φωτογραφία δεν είναι φυσιολογική. Αποτελεί ντροπή για το ανθρώπινο είδος».
Σε εκείνο το σημείο διαμαρτυρήθηκαν βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ με τον Βασίλη Στίγκα να απαντά: «είστε κόμμα τρανς».
Παρενέβησαν επίσης και εκπρόσωποι άλλων κομμάτων, οπότε δημιουργήθηκε πανδαιμόνιο.
![Β. Στίγκας (Πρόεδρος Κ.Ο ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ)(Επιστολική Ψήφος) (23/01/2024)](https://i1.prth.gr/images/1168x656/files/YouTube/tpheWz53PO8.jpg)
Συνεχίζοντας είπε «μπορεί να ανοίγετε ένα παράθυρο στην παιδοφιλία αφού κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν είναι συγχρόνως και παιδόφιλο» και σε άλλο σημείο ανέφερε:
«Σε λίγο θα αρχίσουμε οι straight να νιώθουμε ενοχές επειδή δεν είμαστε ομοφυλόφιλοι. Βεβαίως μας κατηγορούν όλοι ότι είμαστε ομοφοβικοί. Από που και ως που; Γιατί είμαστε από αυτούς που σπρώχνουμε αντί να μας σπρώχνουν; Για όνομα του Θεού. Θα φτάσουμε να ντρεπόμαστε».
Λίγο αργότερα υποχρεώθηκε να ανακαλέσει την προσβλητική του αναφορά μετά από παρατηρήσεις του προεδρεύοντα της συνεδρίασης Γιώργου Γεωργαντά.