![Screenshot 2023-09-11 at 19-39-02 «Κωπηλατοδρόμιο» η Εθνική Οδός Θεσσαλονίκης-Λάρισας Αδιάβατη μετά τα Τέμπη -Απίστευτες εικόνες - iefimerida.gr](https://boreiosellas.gr/wp-content/uploads/2023/09/Screenshot-2023-09-11-at-19-39-02-Κωπηλατοδρόμιο-η-Εθνική-Οδός-Θεσσαλονίκης-Λάρισας-Αδιάβατη-μετά-τα-Τέμπη-Απίστευτες-εικόνες-iefimerida.gr_-696x491.png)
Μια άνευ προηγουμένου εικόνα παρουσιάζει μεγάλο τμήμα της Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης-Αθηνών μετά τα Τέμπη, μπαίνοντας στον Θεσσαλικό κάμπο, μετά τις πλημμύρες, που προκάλεσε η κακοκαιρία Daniel.
Η υπερχείλιση του Πηνειού έχει μετατρέψει την εθνική οδό σε μια απέραντη λίμνη, καθώς τα νερά έχουν πλημμυρίσει το οδόστρωμα.
Η εταιρεία Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, που διαχειρίζεται το κομμάτι αυτό, έδωσε στη δημοσιότητα εναέρια και επίγεια πλάνα, τα οποία σοκάρουν και αποτυπώνουν το μέγεθος της καταστροφής.
Υπενθυμίζεται ότι εξακολουθεί να ισχύει η απαγόρευση κυκλοφορίας επί του Αυτοκινητόδρομου Αιγαίου, λόγω των πλημμυρικών φαινομένων στην περιοχή Γυρτώνης-Συκουρίου (Χιλιομετρικό σημείο 366), κόβοντας ουσιαστικά τη χώρα στη μέση.
Η κυκλοφορία είναι εφικτή στο τμήμα Θεσσαλονίκη-Λεπτοκαρυά και από τον κόμβο Νίκαιας Λάρισας έως την Αθήνα, και το αντίστροφο. Η εταιρεία δεν αναφέρει το πότε υπολογίζει να καθαρίσει ο δρόμος, αλλά εκτιμάται ότι θα περάσουν αρκετές μέρες μέχρι να ξαναδοθεί στην κυκλοφορία.
Το μεγάλο τμήμα της Θεσσαλίας είναι αδιάβατο. Συνεπώς οι οδηγοί από Αθήνα προτιμούν να ακολουθούν την εθνική Αθήνας – Πατρών, ακολούθως την Ιονία οδό μέχρι την Ήπειρο και στη συνέχεια την Εγνατία.