Αυτό που είδαμε χθες το βράδυ στον αγώνα Άγιαξ – ΠΑΟΚ δεν έχει προηγούμενο μεροληψίας σε ματς ευρωπαϊκού επιπέδου και μάλλον αποτελεί ντροπή για τον πολιτισμένο αθλητικό κόσμο.

Το να δίνει ο διαιτητής τρία πέναλτυ σε έναν αγώνα και να σφυρίζει ανά τρία λεπτά και ένα φάουλ σε βάρος του αντιπάλου αυτό δείχνει κάτι, που υπονόησε ο προπονητής της Θεσσαλονικιώτικης ομάδας Αμπέλ Φερέϊρα ότι δηλαδή ” θα ήταν σκάνδαλο αν περνούσε ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση”.

Και μπορεί το 3-2 να έχει γραφτεί στα χαρτιά ως νίκη του Άγιαξ, αλλά στην ιστορία πρέπει η νίκη αυτλη να γραφτεί με γράμματα ντροπής και αίσχους,  ιδιαίτερα για τον ¨Άγγλο διαιτητή, που εμφανώς μεροληπτούσε υπέρ των Ολλανδών.

Το “μεγαθήριο” Πασχαλάκης, ο γίγαντας Μπίσεσβαρ και ο δαιμόνιος Πέλκας (στο πρώτο μέρος) μαζί με όλο το δυνατό τιμ του ΠΑΟΚ έδειξαν ότι η ομάδα έχει πολύ καλό δρόμο στην επόμενη διοργάνωση και αυτό φέρνει μεγάλη ικανοποίηση στους φιλάθλους.

Το αγωνιστικό μέρος

Για το αγωνιστικό μέρος το ΑΠΕ-ΜΠΕ μεταδίδει:

Είχε σκορ πρόκρισης για είκοσι λεπτά, ο ΠΑΟΚ, εν τέλει, δεν μπόρεσε να φύγει από τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με το αποτέλεσμα που ήθελε. Ηττήθηκε από τον Αγιαξ, στη ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. 2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα), με 3-2 και θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Σέρβος, νωρίτερα (32ο λεπτό) έχασε πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ με ένα εκπληκτικό σουτ από αριστερά, που άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα του Άγιαξ.

Φερέϊρα: Περήφανος για τους ποδοσφαιριστές

Περήφανος για την αγωνιστική παρουσία των ποδοσφαιριστών του δήλωσε με τη λήξη της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τον Αγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», στη ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League και τον αποκλεισμό της ομάδας του από τη συνέχεια της διοργάνωσης, μετά το τελικό 3-2, ο Αμπελ Φερέιρα.

Ο Πορτογάλος τεχνικός του «Δικεφάλου», μιλώντας στη συνδρομητική τηλεόραση του OTE, δήλωσε: «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Δείξαμε θάρρος στον αγωνιστικό χώρο, πετύχαμε 2 γκολ. Συνεχίζουμε,  πλέον, με ψηλά το κεφάλι. Θα κάνουμε την ανάλυση του ματς και θα ασχοληθούμε με τη συνέχεια των ευρωπαϊκών μας υποχρεώσεων. Ισως θα ήταν … σκάνδαλο αν περνούσε ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση. Ελέγξαμε τους παράγοντες που μπορούσαμε, δεν μπορούσαμε να έχουμε τον έλεγχο κάποιων άλλων».