Στα χέρια της κρατάει πλέον η Βέροια την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο της Super League 2 και τη συμμετοχή στο μπαράζ ανόδου στην Α΄ Εθνική Κατηγορία ή Super League.

Μετά τα σημερινά παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής, η «βασίλισσα του βορρά» αύξησε σε έντεκα βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από τη δεύτερη ΑΕΛ και θα πρέπει να… αυτοκτονήσει πλέον για να πέσει από την κορυφή.

Υποδεχόμενη τον ανεβασμένο Ηρακλή, η Βέροια δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της υπεροχής της, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 3-1. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και δύο γκολ του -πρώτου σκόρερ της κατηγορίας- Πασά, στο 11΄ με πέναλτι και στο 44΄, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν μειώσει ο «Γηραιός» στο 47΄ με τον Γιουμπιτάνα.

Η ΑΕΛ, από την πλευρά της, γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα της με 2-0 από την Ξάνθη στα Πηγάδια και φαίνεται πως χάνει οριστικά το “τρένο” της ανόδου. Ο Γκόμεθ στο 18΄ και ο Διαμαντόπουλος στο 53΄ πέτυχαν τα γκολ της θρακιώτικης ομάδας, η οποία ανέβηκε στην τέταρτη θέση, ξεπερνώντας τη νίκη Βόλου (είχε ρεπό).

Στα υπόλοιπα ματς, ο ΠΑΟΚ Β΄ ήρθε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με την ουραγό Καβάλα, ο Πιερικός με γκολ του Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις πέτυχε πολύτιμη νίκη (3-2) επί του Απόλλωνα Λάρισας στην Κατερίνη.

Σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία έκαναν ο Θεσπρωτός και ο Απόλλων Πόντου, που εκμεταλλεύθηκαν την έδρα τους απέναντι στα Τρίκαλα και τον Πανσερραϊκό αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός Βόλου απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τον Αλμωπό στην Αριδαία, αλλά παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.